Registracija
Login
admin
06.10.2006.
66 pregleda
Nema komentara

D W S

Frenki u klasiku čija ocjena ne znači ništa, a ime govori sve!Deep water solo kutak...

Deep water solo ili kako bi mi rekli - penjanje iz mora, polako postaje sve popularnije. Sve više, naročito Splićana, uslijed velikih vrućina, poseže za starim penjačicama i kreće prema vertikalnim morskim sikama, čega u Dalmaciji ne fali - ima ih svih visina i oblika. Neki to shvaćaju samo kao trening za druge stilove penjanja ili kao ljetnu razonodu, međutim sve je veća grupa onih kojima je DWS sezona najbitniji dio penjačke godine!

DWS je i dalje mnogim penjačima nepoznanica. To je potpuno razumljivo, s obzirom da ipak nemaju svi more isprid kuće, a osim toga i vrlo je specifičan način penjanja koji nekima nije baš ugodan. Mnogi penjači koji su provali sve moguće načine penjanja uključujući i DWS često kažu da je ovo jedan od najčistijih oblika penjanja - bez ikakvog osiguranja, samo more, stina i ti - slažemo se s tim u potpunosti!

Pripremljenost na padove u more, spremnost na dosta plivanja i plutanja, te dobra psiha vrlo su bitni faktori, a najveći dio penjača upravo zbog ovih početnih prepreka često odustaje od daljnjeg prakticiranja DWS-a. Oni koji sve to prebrode, spremni su za ludu morsko-penjačku avanturu.
Nekad je bilo puno teže prilagoditi se tradicionalnom splitskom načinu penjanja DWS-a, ponajviše zbog nekorištenja penjačica i magnezija. Palci na nogama i kompletna stopala bila su izložena brutalno oštrim stinama, pa je i sam ulaz u bilo koji smjer bia veliki problem. Tada su samo najuporniji pojedinci ostajali na stini, ka galebovi, jer malo ko je bia spreman nauditi sebi i svojim stopalima u tolikoj mjeri.

Ocjenjivanje u DWS-u je slično kao i u sportskom penjanju, samo šta se uračunava i psihički zahtjevan segment smjera koji može povisiti ocjenu, obično za plus.
Smjerovi najčešće idu u visinu, ali omiljene su i priječnice, možda nekima i najdraže jer su najbezopasnije. Maximalna visina smjerova do koje se ide je 20 metara ili nešto više. Penjanje priko 10 i više metara postaje opasno, a ukoliko dođe do odlamanja komada stine (hvatišta ili nožišta) nekontroliran pad može nanijeti ozbiljne ozljede već sa 8 metara visine!
Kod penjanja triba pazit na nekoliko faktora koji se tiču sigurnosti:
- Nije preporučljivo na DWS ići sam, a dobro je pogledati i vremensku prognozu.
- Dubina mora ispod najnižeg smjera ne bi nikada smjela biti ispod dva metra
- Paziti na plime i oseke
- Prilikom procjene pada u more uzeti u obzir sike na ulazu u smjer i eventualne sike ispod površine.
- Lošim plivačima ne preporučujemo DWS

Pri projektiranju smjera svaki pokušaj kreće iz mora, a i svaki neuspjeli pokušaj hvatanja nekog hvatišta završava, naravno, opet u moru. Hvatišta se drže i stišću puno žešće jer su ruke mokre i trenje je minimalno. Sve to skupa je odličan trening, posebno onima nenaviknutima. Teže smjerove, recimo od 7b naviše, gotovo je nemoguće popeti bez magnezija i penjačica i to po mogućnosti suhih. Sve do te ocjene može se ići bez ičega.
Do sada u srednjoj Dalmaciji ima ugrubo nekih 100 DWS smjerova, a u Dalmaciji je u DWS-u najteže ocijenjena 300 metarska priječnica težine 8a na Hvaru u Svetoj Nedilji.

Hrvatska je donedavno imala najteži DWS smjer na svitu koji je nastao prilikom posjeta grupe svjetskih penjačkih imena kornatskom arhipelagu 2005. godine. Chris Sharma, Steve Mcclure, Tim Emmet, Leo Houlding i drugi su tom prilikom ispenjali 50-ak linija na nekoliko kornatskih otoka. Najzapaženiji tada, a sada službeno drugi po težini DWS smjer na svitu - Ring of fire 8b+ je ispenjao Steve Mcclure,a ocjenu je potvrdia i Sharma. (Oće nas taj 8b+ i gotovo!).
Nakon šta se pročulo za ovu grupu vrlo poznatih DWS penjača koji su penjali na Kornatima, Uprava Nacionalnog Parka je zabranila penjanje, po nama iz nerazumljivih razloga, no ne želimo se mišat u politiku.
Aktualni svjetski prvak Tomas Mrazek se prilikom svoga posjeta hrvatskoj u rujnu 2006. okuša i u DWS-u na lokalnom splitskom penjalištu Sustipan i ako je sudit po prvim znakovima, češki će as i u ovoj disciplini napravit show.

Frenki na 15m nadmorske visine

Iako je Hrvatski arhipelag izvanredan potencijal, u svijetu primat drži Mallorca u španjolskoj koja je raj za DWS. Veliki klifovi narančastog vapnenca uzdižu se direktno iz mora, a ogromne špilje prepune džepova i siga, te veliki vertikalni zidovi od deset do dvadeset metara idealni su za DWS.
Legenda DWS-a na Mallorci, Miguel Riera, penje i otvara nove linije već 20 godina i to najčešće sam, neshvaćen od strane ostalih penjača.
2001. počinje novo doba dolaskom Britanca Tima Emmeta i Austrijanca Klema Loskota na Mallorcu. Američka Big Up produkcija je sa, tada snimljenim, filmom Psihobloc (objavljen u Dosage 2), cili penjački svit upoznala sa DWS-om.
Istoimeni film i Loskotovu ogromnu dinamiku u smjeru Loskot and Two Smoking Barrels je pogledao i Chris Sharma koji se na prvi pogled zaljubia u DWS i od tada redovito provodi puno vrimena na Mallorci di je otvoria najteže i najviše smjerove ili projekte.
Upravo je Miguel Riera bio taj koji je Chrisu pokaza i otkria tzv. The Arch na Mallorci, stinu kao stvorenu za DWS sa famoznom linijom, danas najtežim DWS smjerom na svitu..
Ne mogu zamisliti bolji smjer, na ovoj predivnoj lokaciji sa fantastičnom stinom i kreativnim pokretima i hvatištima, nešto šta je izuzetno teško, nešto što mi je na granici - reka je Chris o smjeru.
Deset metara moćnih i teških pokreta i tada dvometarska dinamika koju je ponavlja nebrojeno puta i za koju kaže da je najveća i najteža koju je ikada napravia (za usporedbu, Sharma je fleša poznatu dinamiku u Loskot and Two Smoking Barells prilikom svog prvog posjeta Mallorci) zajedno čine smjer King line , kojeg je Sharma ispenjao u rujnu 2006., a za kojeg govore da je težine oko 9a (Chris je nije ocjenia, pa se čeka ponavljanje). Ukupno je u smjeru provea nekoliko miseci i oko 80 pokušaja, a posljednji put kad je uložia ovoliko truda je bilo 2000/2001 kada je popea Realization u Ceus-u.
King line je ipak djelomično ostao projekt s obzirom da je zamišljena da nastavlja po cilom polustropu i stropu ove špilje i izađe na drugi kraj, a Chris je zbog prevelike težine ipak skratio tu prvu ideju i sam završetak smjera (nakon dinamike) izveo u drugom pravcu. Za kraj, Sharma u svom ležernom stilu poručuje:
Why doing anything else, when you can explore never touched rocks, and only the water is under you!

Dani u projektu, napet ko puškaSvim DWS-ovcima, sadašnjim i potencijalnim želimo da im šta prije prođe vrime do idućeg lita i do novih DWS avantura.
Pridružite nam se!

Podjeli članak na društvenim  mrežama

Komentari

Odgovori

spk marulianus

Najpopularnije

Najpopularnije

cross